Sport

Szkoła Podstawowa nr 2 i mieszczące się od 1999 r. w tym budynku Publiczne Gimnazjum  mogą się pochwalić znaczącymi sukcesami sportowymi. Dyrekcje oraz pracujący na przestrzeni pięćdziesięciu lat nauczyciele wychowania fizycznego zdawali sobie  sprawę jak ważną dziedziną życia jest sport i jak jego uprawianie przez dzieci i młodzież wpływa pozytywnie na ich rozwój. Przez długie lata w SP 2 funkcjonowały klasy sportowe w których uczniowie mieli 10 godzin wychowania fizycznego. Przekładało się to na znakomite wyniki we współzawodnictwie sportowym, także w skali krajowej. Z łezką w oku wspomina się czasy gdzie magazyny szkolne pełne były nart i sanek a uczniowie startowali w zawodach międzyszkolnych właśnie w tych , typowych dla terenów górskich konkurencjach.

Warto nadmienić, iż budynek ten „ wychował” reprezentantów i medalistów olimpijskich, świata i  Polski.

Milena Olszewska – urodzona w 1984roku. Zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w łucznictwie. W 2013r wygrała złoto w tej dyscyplinie w mikście, w Mistrzostwach Świata Niepełnosprawnych i brąz indywidualnie. Zajęła również dwukrotnie piąte miejsce w Mistrzostwach Świata w drużynie. Rekordzistka Europy w strzelaniu 2x70m.

Jarosław Stróżyński  przez lata był bramkarzem pierwszoligowej Amiki Wronki z którą zdobył trzykrotnie Puchar Polski. Zagrał jeden mecz w reprezentacji Polski, a w ekstraklasie  blisko 200 meczów.

Absolwent Gimnazjum, Robert Bryliński jest dwukrotnym wicemistrzem Polski w biegu na 400m przez płotki i Mistrzem Polski w sztafecie 4x400m z AZS Poznań. W 2015 zdobył brązowy medal uniwersjady w sztafecie 4 × 400 m.

Jakub Bednarek, absolwent Gimnazjum z roku 2002 rozegrał kilkanaście meczów w reprezentacji Polski w piłce nożnej do lat 16.

Cieszą wszystkich sukcesy naszych absolwentów, ale wiadomo, że w sporcie udaje się nielicznym. Zdecydowana większość musiała się zadowolić aktywnym uczestnictwem na lekcjach wychowania fizycznego, SKS-ach, i zmaganiami na zawodach niższej rangi. Jesteśmy przekonani,  że duża grupa z nich z sentymentem wspomina zajęcia sportowe, które były prowadzone w tej szkole, a aktywność fizyczną zaszczepioną w dzieciństwie kontynuuje w dorosłym życiu.

W przypadku szkoły podstawowej Informacje zawarte w tym biuletynie pochodzą z kronik szkolnych.

W przypadku gimnazjum znaleziono znacznie więcej informacji. Przedstawienie wszystkich wymagałoby oddzielnego biuletynu. W związku z tym pominęliśmy wyniki powiatowe i ograniczyliśmy się tylko do zaprezentowania trzech pierwszych miejsc w rejonie pilskim i 10 w województwie wielkopolskim.

Kalendarium sportowe

1970/71

Dzięki staraniom dyr. Jana Starczewskiego w szkole powstaję pierwsza klasa sportowa specjalizująca się w sportach zimowych.

klasa sportowa

1977/78

20.09.1977r. odbyły się zawody rejonowe w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja dziewcząt zajęła II miejsce, chłopców III miejsce.  Koszykarki szkoły zajęły I miejsce w województwie pilskim.  Piłkarze nożni pod opieką Edwarda Kuleszy odnieśli duży sukces w Płocku zajmując VI miejsce w rozgrywkach o puchar TVP i Przeglądu Sportowego . Reprezentantami szkoły byli między innymi Jarosław Tuta (został uznany za najlepszego bramkarza finału), Jarosław Piątek, Mariusz Piontek, Jarosław Mantaj, Bogdan Kawa, Piotr Niemiec, Piotr Bartkowiak, Jarosław Chyży, Dariusz Olędzki.

W ferie zimowe odbył się obóz sportowy w Poznaniu, w którym uczestniczyło 10 dziewcząt i 15 chłopców.

1.06.1978r. odbyły się w szkole obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Z taj okazji na boisku szkolnym odbyło się wiele konkurencji sportowych między innymi: przeciąganie liny, jazda na wrotkach, mecze piłki ręcznej.

dzień sportu            wyjazd  do płocka

wyjazd do

ręczna           wrotki

1978/79

W  1978r. odbyły się I Zimowe Igrzyska Województwa Pilskiego. Uczniowie szkoły zajęli w nich zespołowo I miejsce.

14.02.1979r. w szkole odbył się plebiscyt na Najlepszego sportowca połączony z Balem Sportowców. W plebiscycie królowała Renata Ciudzińska z VIIa, II miejsce dla Darka Olędzkiego i Grażyny Węgierek.

14 maja uczniowie startowali w zawodach rejonowych w czwórboju lekkoatletycznym. Zarówno dziewczęta i chłopcy zajmowali I miejsce. Dodatkowo dziewczęta i chłopcy zajęli II miejsce w sztafecie 8x50m, chłopcy triumfowali w sztafecie 4x200m.

9 maja 49 uczniów brało udział w I Czarnkowskich Biegach Ulicznych.

12-13. 05. W Trzciance szkoła startowała w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

Sportowy rok szkolny zakończono 19 maja Dniem Sportu.

ciudzińska              dzień sportu

dzień sportu2               dzień sportu3

dzień sportu4

igrzyska w Trzciance                    zimowe 2

zimowe3

1979/80

Nowy rok szkolny uczniowie rozpoczęli od rejonowych zawodów w piłce nożnej. Odbyły się one 19.09. chłopcy zajęli w tych zawodach II miejsce. 28.09. dziewczęta zajęły I miejsce, chłopcy II miejsce w rejonowych zawodach w piłce ręcznej. 7 października chłopcy wywalczyli II miejsce w zawodach rejonowych w biegach przełajowych. Tradycyjnie już w zmaganiach rejonowych w piłce koszykowej dziewczęta i chłopcy nie dali szans innym szkołom i uplasowali się na I miejscu.  Zajmowane miejsca dały możliwość rywalizacji w zawodach wojewódzkich, w których 24 maja dziewczęta spotkały się z koszykarkami z SP 5 z Piły, chłopcy 25 kwietnia w Złotowie przegrali swoje mecze i zajęli IV miejsce. W rywalizacji w zawodach rejonowych w piłce siatkowej reprezentacja dziewcząt i chłopców wywalczyła II miejsce. Rywalizując w zmaganiach wojewódzkich dziewczęta wygrały swój mecz w Trzciance 3:1 (7.01.) natomiast w Rogoźnie 13.02. poniosły porażkę. Chłopcy przegrali w Osieku i potem w Wągrowcu.

Uczniowie brali udział w Sylwestrowym Biegu Przełajowym. Miejsca uczniów:

I miejsce M. Pertek, II miejsce P. Brzeźniak, III miejsce Z. Filoda, IV miejsce P. Kubiś.

W Biegach Ulicznych o Puchar Naczelnika Miasta Czarnkowa najlepsze miejsca zajmowali: I miejsce A. Krzyżanowski, II miejsce Z. Patenkiewicz, IV miejsce Sł. Czarnecki.

W szkole zorganizowano zawody w tenisie stołowym. Najlepszym tenisistom okazał się J. Kaźmierczak wyprzedził P. Piontka i Sz. Jurczyńskiego. Zwycięzcy reprezentowali szkołę na zawodach rejonowych i tam III miejsce zajął P. Piontek, III miejsce zespół: J. Kaźmierczak i P. Piontek.

Podobnie jak w tenisie stołowym, w kometce zawody wyższego szczebla poprzedzone były rywalizacją na poziomie szkolnym. W szkole najlepsi to: I miejsce Waldemar Mierzwa, II miejsce Jarosław Til, III miejsce Zbigniew Pawlak. Drużynowo Waldemar Mierzwa i Jarosław Til zwyciężyli w rejonie i województwie.

Z okazji Dnia Sportu odbył się Rejonowy biwak w Lubaszu.

siatka                               siatka2

W 1981/82 szkoła zajmowała:

II miejsce w województwie w piłce siatkowej chłopców.

II miejsce w województwie w piłce koszykowe dziewcząt

1983/84

W tym roku szkolnym zorganizowano w szkole zimowisko na sportowo.

16.12 dziewczęta rozpoczęły porażką rozgrywki wojewódzkie w piłce koszykowej. W dalszym etapie rozgrywek w maju wygrały bardzo wysoko (127:38) z Wałczem i zajęły IV miejsce. W styczniu wystąpiły w  Turnieju o Puchar Naczelnika Miasta Czarnkowa i uplasowały się na II miejscu wyprzedzając reprezentację Zespołu Szkół Zawodowych.

Reprezentacja chłopców zajęła III miejsce w zmaganiach wojewódzkich w piłce siatkowej.

Sportowcy szkoły startowali w Memoriale im. Józefa Nojego. Drużynowo zajęli III miejsce. Ponadto podczas memoriału zajmowali miejsca: III miejsce w biegu na 100m dziewcząt, III miejsce w biegu na 800m dziewcząt, III miejsce w sztafecie 4x100m dziewcząt i chłopców.

Największym sukcesem w roku szkolnym może pochwalić się J. Kin zajmując I miejsce w województwie w kometce.

1984/85

Szkoła startowała w rejonowych zawodach w Biegach Przełajowych, w których dziewczęta i chłopcy zajęli  III miejsce.

W zmaganiach rejonowych w tenisie stołowym reprezentanci uzyskali miejsca: wśród dziewcząt

I miejsce M. Kolanowska, II miejsce A. Pietrucha, wśród chłopców I miejsce Baryczkowski, Pożoga, Staszczyk,  II miejsce Nowicki, Nowaczyk. Kontynuując zmagania w województwie II miejsce wywalczył Staszczyk, III miejsce Pożoga, V-VI Baryczkowski.

W Mistrzostwach szkoły w koszykówce najlepsza okazała się klasa VII c, a najwięcej koszy zdobyła Jowita Grun.

Po pierwszej rundzie zawodów wojewódzkich w piłce koszykowej dziewczęta zajmują VI miejsce, w piłce siatkowej chłopców – II miejsce. Wyróżniającymi zawodnikami byli: Rafał Radecki i Sławomir Prelwic

1994

Mistrzostwa Województwa Pilskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych Czarnków

I miejsce: Radosław Just, Michał Nowak, Adam  Jóźwiak, Jakub Stańczak, Paweł Magdziarz, Bartek Benrot, Artur Stawniak, Przemysław Jur, Hubert Gałęski, Krzysztof Najder, Piotr Bobiński – opiekun Wiesław Stułka

Mistrzostwa Rejonu Piątek Piłkarskich

IV miejsce: startowali między innymi: Radosław Just, Grzegorz Sobieski, Paweł Rybeński, Michał Bartkowiak, Artur Stawniak, Przemysław Jur, Bartek Benrot, Marcin Michalski  – opiekun Wiesław Stułka

1995

Ogólnopolski Turniej Piłki Koszykowej klas VI Chio-cup:

XI miejsce: Bartosz Benrot, Michał Benrot, Maciej Piasecki, Przemysław Jur, Artur Stawniak, Marcin Michalski, Paweł Rybeński, Wojciech Zajkowski, – opiekun Wiesław Stułka