Uroczystość wręczenia sztandaru

Po przeszło trzech latach działalności Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnkowie, w dniu 25 kwietnia 1970 roku o godzinie 9.00 odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru, ufundowanego przez Komitet Opiekuńczy i Komitet Rodzicielski.

sztandar 2sztandar1

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz politycznych i administracyjnych powiatu i miasta, przedstawiciele władz oświatowych, członkowie komitetu oraz delegacje licznych szkół. W pierwszych rzędach zasiedli przedstawiciele Komitetu Honorowego i zaproszeni goście: Leszek Lochyński, pułkownik Jan Wołczko,  Władysław Józefiak, Jan Robek, Leon Jeszke, Adam Szymczak, Gorgoniusz  Przybyszewski, Zygmunt  Klimaszewski i inni.

sztandar 4

Uroczystość otworzył kierownik szkoły mgr Marian Barnaś. W imieniu władz oświatowych przemawiał zastępca inspektora Jan Furarz.

Sztandar, w imieniu fundatorów wręczył kierownikowi szkoły dyrektor Zakładu Płyt Pilśniowych –Wiesław Nawrot.

sztandar 3

Następnie pan Barnaś przekazał sztandar uczniowi szkoły – Przemysławowi Babiaczykowi. Ślubując sztandarowi, dyrektor szkoły Marian Barnaś i uczniowie ślubowali zachować wierność hasła „Ojczyźnie, Nauce i Pracy”. Przyrzeczono pilnością w nauce i wzorowym zachowaniem w szkole, a także po jej opuszczeniu, godnymi być imienia patrona szkoły – Hugona Kołłątaja.

W osobę Hugona Kołłątaja wcielił się uczeń tejże szkoły – Tadeusz Kozłowski.

Po ogłoszeniu wyników konkursów leninowskich i odznaczeniu wzorowych uczniów, odbyła się część artystyczna. Hymn szkoły, którego słowa napisała wicedyrektor szkoły, pani Bogumiła Cieślak, zaśpiewany został przez chór szkolny pod batutą Władysława Górznego, który skomponował muzykę hymnu.

Wszyscy uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi i orkiestrą, wzięli udział w przemarszu przez miasto, aby pod Pomnikiem Wdzięczności złożyć wieńce poległym za wolność.

Beata Cybel

nauczyciel języka niemieckiego

12as                          13s

14gg                       15ff