Zespół taneczny

"Kołłątajki"

Zespół taneczny „Kołłątajki” skupiał uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. Większość dziewczynek marzyła, by stanąć w kolorowym stroju na scenie i móc prezentować  gibkość ciała, miękkie ruchy i skomplikowane kroki przed społecznością szkolną. Drzwi były otwarte dla wszystkich chętnych. Ważne, aby kandydatka miała poczucie rytmu i lubiła tańczyć, a co najważniejsze – była pracowita i wytrwała. Takie osoby najdłużej pozostawały w grupie tanecznej.

Liczne spotkania grupy tanecznej poświęcone były mozolnej pracy i szlifowaniu układów choreograficznych, opracowanych przez opiekunkę koła panią Irenę Pertek a później panią Elwirę Stańczak. Układy taneczne dostosowywane były do wieku i możliwości wykonawczych uczestników, gdyż wśród nich były także uczennice z najmłodszych klas.

Dziewczynki ubierały równe stroje, które szyto specjalnie dla nich.

Występy dziewcząt uświetniały akademie i uroczystości szkolne, na których „Kołłątajki” prezentowały osiągnięcia zespołu.

„Kołłątajki” brały udział w organizowanych konkursach i przeglądach zespołów tanecznych i aktywnie uczestniczyły w życiu kulturalnym.

Ta forma zajęć dawała możliwość rozwoju artystycznych pasji  i uzdolnień dzieci i młodzieży.

Beata Cybel

1 001               4 001a