Koło teatralne

Z teatrem za pan brat…

To już drugi rok szkolny, kiedy działa w szkole teatr o nazwie „TERAZ”. Wcześniej działała w szkole grupa teatralna „Maskarada”, którą dowodziła p. Agnieszka Tadeuszak (Zielsdorf). Celem zajęć koła teatralnego jest przede wszystkim wspomaganie rozwoju młodego człowieka, dokonywanie w nim pozytywnych zmian, stymulowanie aktywności poprzez wzmacnianie w uczniu poczucia własnej wartości, integracja zespołu oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

„TERAZ” żyje chwilą, zauważa obecne problemy, przygotowuje scenariusze imprez oraz przedstawień zgodnie z kalendarzem. Teatr tworzą chętni uczniowie z klas I, II i III. Ile osób w grupie, tyle charakterów, pomysłów i inwencji twórczej. Powstają zatem autorskie scenariusze, swobodne parafrazy dzieł literackich, sztuki ironiczne z ukrytym przesłaniem, a także przedstawienia poważne, akademie oraz apele. W każdym z tych gatunków młodzi aktorzy radzą sobie doskonale. Niejednokrotnie potrafią zaskoczyć lub, dopiero na deskach scenicznych, zaprezentować swoje, dotąd ukryte, talenty oraz możliwości. Były więc sztuki traktujące o zdrowym odżywianiu, pojawiła się polemika między humanistami, umysłami ścisłymi a sportowcami. Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych związanych z Bożym Narodzeniem czy też podsumowaniem osiągnięć uczniów z okazji zakończenia nauki. Teatr „TERAZ” występował już na różnych scenach, m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile, prezentując sztukę pt. „Dwa Kapturki” (autorem sztuki jest pan Wiesław Stułka), w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w  Krzyżu Wielkopolskim z żartobliwym przedstawieniem zatytułowanym „Ratujmy święta!” (największy dotąd sukces – II miejsce w powiecie), a także w Miejskim Centrum Kultury w Czarnkowie , gdzie już trzykrotnie odbyły się występy dla diabetyków z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Prezentowane tam inscenizacje dotyczyły głównie zdrowego stylu życia, które przedstawiono z przymrużeniem oka. Oprócz występów uczniów dla lokalnego środowiska, gimnazjaliści prezentują swoją grę aktorską również przed społecznością szkolną. Niedawno uczniowie klas I mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu pt. „Królewna Śnieżka”, do którego scenariusz napisała jedna z uczennic – aktorek: Rozalia Albin z klasy III a. Ta ludowa baśń niemiecka braci Grimm została ukazana w zupełnie innym świetle – można by rzec – krzywym zwierciadle, ponieważ świat przedstawiony zaprezentowano w sposób karykaturalny.

Młodzi artyści zgodnie twierdzą, że najbardziej przypada im do gustu odgrywanie postaci komicznych, tajemniczych oraz pełnych sprzeczności, gdyż mogą wtedy zaprezentować szeroki wachlarz swoich umiejętności i gry aktorskiej. Uczniowie chętnie podejmują stawiane przed nimi nowe wyzwania. Z niecierpliwością czekają na kolejny tekst scenariusza, by rozpocząć nowe  przygotowania do występów – takie właśnie czekają ich już na wiosnę. Nowe konkursy, nowe przeglądy grup teatralnych, rywalizacja i ten dreszczyk emocji, który towarzyszy każdemu występowi na deskach scenicznych. Wielu sukcesów i niezapomnianych wrażeń życzą Wam opiekunowie koła teatralnego!

Izabela (Mikuczewska) Jacek i Wiesław Stułka

20160203_135313 (1)                DZIECI_RODZICA0006                 przedstawienie_5_20120124_1055335307