Wymiana międzynarodowa

 

Szybkim krokiem w stronę Europy …

W pięćdziesięcioletnią historię budynku szkoły wpisana jest prawie „pełnoletnia” historia gimnazjum. Ważnym elementem tej historii jest długoletnia współpraca między partnerami z wielu krajów.

Kontakty międzynarodowe rozpoczęły się od wizyty szczególnego gościa, obecnie Honorowego Obywatela Miasta, Rudolfa  Piepera, który zaproponował włączenie naszego gimnazjum do projektu Socrates-Comenius. Propozycja z entuzjazmem została zaakceptowana przez ówczesną wicedyrektor Elwirę Stańczak i od 2003 roku rozpoczęły się wizyty robocze nauczycieli i uczniów w szkołach partnerskich.

Program realizowany był w latach 2004-2007. W trakcie jego trwania powstał pomysł na organizację wymian ze szkołą w Rehna. Zaletą współpracy dwustronnej była możliwość udziału w niej większej ilości uczniów. Od 2005 spotkania uczniów odbywają się systematycznie raz w roku. Tematyka projektów odpowiadała na różne potrzeby i zainteresowania uczniów.

Poruszaliśmy tematy:

– popularno-naukowe: „Biotop w gminie”, realizowany w Rehna, Svenljunga, Czarnkowie i Dreźnie w latach 2004 -2007;

– warsztaty językowe w Londynie (2005),

– sportowe: „Międzynarodowy Festiwal Sportu” w Rehna (2005), „Grajmy razem, a nie przeciw sobie” w Czarnkowie (2008); „Piłka nożna bez barier” w Weimarze (2009); „Sport w kulturach narodów” w Czarnkowie (2011),

– artystyczno-kulturalne: Projekt teatralny z okazji zakończenia roku polsko-niemieckiego w Weimarze (2006); projekt rzeźbiarski „Kunst Am Burgsee”  w Gadebusch (VI i IX 2006), „Raz na ludowo” w Czarnkowie (2016)

– społeczno-polityczne: „Wielkopolska i Meklemburgia – podobieństwa i różnice” w Czarnkowie (2010) i w Rehna (2011); „Nasz pomysł na demokrację” w Czarnkowie (2012); „Tworzymy własne państwo…” w  Rehna (2013); „Przyszły zawód – uświadomiony wybór” we Lwowie  (2014); „Być zdrowym – to modne” we Lwowie (2015); „Nasze marzenia o Europie” w Czarnkowie (2016).

W wymienionych projektach uczniowie współpracowali i rywalizowali z uczniami z trzech szkół niemieckich (Rehna, Drezno, Frankfurt ), ze szwedzkiej szkoły w Svenljunga, estońskiej szkoły w Tamsalu, czeskiej szkoły w Usti nad Labem, bułgarskiej szkoły w Lovetch, dwóch szkół ukraińskich ze Lwowa i Smiła oraz z uczniami z Rumunii i USA. Spotkania uczniów uzupełniały takie inicjatywy jak wymiana tradycyjnej korespondencji z rówieśnikami hiszpańskimi zakończona videokonferencją w języku angielskim.

Uczniowie naszej szkoły mieli wiele możliwości do zdobywania nowych kompetencji, pozbycia się uprzedzeń i stereotypów, nawiązania międzynarodowych kontaktów, poznania krajów naszych partnerów. Nie tylko uczniowie mieli wymierne korzyści z realizowanych projektów. Również nauczyciele mogli wymieniać doświadczenia i doskonalić  swój warsztat pracy podczas wizyt w szkołach w Rehnie, Londynie, Dreźnie i Lwowie. W naszej szkole organizowaliśmy lekcje koleżeńskie dla nauczycieli z Rehny i Lwowa.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszą się konkursy o zasięgu międzynarodowym
i w tej dziedzinie możemy cieszyć się sukcesami. Dwie uczennice uzyskały wyróżnienia w konkursie „Europa za 100 lat” oraz „Młodzież pisze wiersze”. Ponadto wyróżnione prace plastyczne naszych uczniów kilkukrotnie eksponowane były również na wystawach organizowanych w Rehnie z okazji miejskiego Święta Grzybów oraz na wystawie kartek świątecznych w Smiła.  W 2005 roku szkoła została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie, uzyskując tytuł „Złota 50-tka szkół otwartych na Unię Europejską”.

Liczne działania w zakresie współpracy międzynarodowej wymagały dużych nakładów finansowych. Większość  z nich pozyskana była z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w programach Socrates-Comenius i „Młodzież w działaniu” oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Nie zawiedli nas lokalni przedsiębiorcy i samorządy, oferując wsparcie finansowe i rzeczowe.

 

Statystyka:

W latach szkolnych 2004/2005 – 2015/2016 w realizowanych projektach międzynarodowych

mobilność  uczniów naszej szkoły wyniosła:  215

mobilność nauczycieli: 89

liczba uczniów zaangażowanych w projekty międzynarodowe organizowane w szkole: ponad 240

liczba zagranicznych uczniów i nauczycieli odwiedzających naszą szkołę: 310

 

Od 2004 projekty międzynarodowe koordynuje Renata Barnaś przy współpracy licznej grupy nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie.

Jako nauczyciele mamy to szczęście, że mogliśmy obserwować, jak zmienia się myślenie uczniów, jakie wyzwania potrafią pokonać i jaki to ma wpływ na ich przyszłe decyzje. Warto było …

 

Renata Barnaś

Szkolny koordynator  współpracy międzynarodowej

 

Comenius 2007        Czarnków  2014 Czarnków 2005         CZarnków 2014 Gadebusch 2006         Gross Raden 2011

Lwów 2013         Lwów 2014 MwD 2011         Poznań 2010

Rehna 2006         Rehna 2013 (2) Rehna 2013         Schwerin 2015 Trawemunde 2013         u wojewody 2012 Weimar 2006         Poznań 2012

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA         20131011_110806

ds 001a

 

DSC01655 DSC01659 DSCF1880