Święto Nauk

 

Od momentu powstania gimnazjum w naszej szkole corocznie odbywały się Święta Nauk Matematyczno-Przyrodniczych i Humanistycznych.

Przez pierwsze lata Święto Nauk Matematyczno-Przyrodniczych było organizowane w dniu, w którym uczniowie szkół polskich i zagranicznych zmagali się z zadaniami w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Pierwsze dwa lata Święto zdominowała matematyka: projektowano i prezentowano modę matematyczną (stroje wykonane z brył), wykonywano plakaty na temat figur przestrzennych w naturze. Późniejsze lata to już potyczki matematyczno – przyrodnicze. Były podchody matematyczno – przyrodnicze, witano wiosnę z wielkimi umysłami świata. Zmagania wiosenne to zarówno potyczki matematyczne, przyrodnicze, jak i sportowe. Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych dbają o to, aby forma i tematyka Święta była co roku inna. I tak od pewnego momentu co roku odbywało się Święto, w którym promowano inny przedmiot ścisły. W roku obchodów Światowego Roku Fizyki hasłem było „Wiosna, panie Einsteinie”. Temat Święta Chemicznego to „Wiosną pamiętaj chemiku młody…”, z biologii „Wiosna powraca ptakami”, z geografii uczniowie prezentowali swoją wiedzę o Polskich Parkach Narodowych. Temat ostatniego Święta to „Potyczki ściśle fajne”.

Natomiast podczas pierwszego Święta  Nauk Humanistycznych młodzież zmagała się z ortografią, rzucając wyzwanie „bykom” w ramach „Ortograficznej corridy”.  Innym razem wzbogacała wiedzę o starożytności,  odwiedzając świat starożytnych Greków i biorąc udział w uczcie bogów. W roku 2006 na podsumowanie obchodów Roku Języka Polskiego realizowaliśmy hasło „Z kulturą nie tylko od święta” , łącząc zadania językowe z wykonywaniem świątecznych ozdób i śpiewaniem polskich pastorałek.  Niezwykle widowiskowe było święto ” Muzyka i tańce świata”,  w czasie którego gimnazjaliści prezentowali m. in. regionalne tańce z Polski i innych zakątków świata.  Realizowane były również cele związane z edukacją regionalną podczas święta „ Czarnków wczoraj, dzś i jutro”, kiedy to gimnazjaliści wzbogacali swoją wiedzę o historii i kulturze naszego miasta. Ostatnie święto pod hasłem  „Od rycerza do dżentelmena” przeniosło uczniów do epoki średniowiecza, gdzie mogli się wcielić w średniowiecznych bohaterów, aby później poszukać cech rycerzy we współczesnych dżentelmenach.

Od roku 2010 Święta odbywają się na przełomie kwietnia i maja. Obecnie corocznie zmienia się zespół przygotowujący je w danym roku, ponieważ od pewnego czasu świętujemy również  dzień języków obcych i sportu. W ramach Świąt co roku prezentowane są projekty edukacyjne realizowane przez uczniów klas drugich.

Organizując te Święta, za każdym razem przygotowujemy inne zdania i stawiamy przed młodzieżą nie lada wyzwania, a wszystko to po to, aby pokazać, że szkoła może być atrakcyjna, a nauka chociaż czasami dla wszystkich ciekawa. Podczas tych wyjątkowych dni uczniowie muszą wykazać się nie tylko wiedzą, ale również umiejętnościami plastycznymi, artystycznymi, sportowymi i obowiązkowo wesołymi minami. Chcemy uświadomić uczniom, że wiedzę można przyswajać również w sposób lekki i przyjemny.

Bożena Zembik,

Sylwia Sowińska

Maciej Mituta

 

 

4j 001e

3       10 13        27 39        img_1900-01 img_1967-01         img_1969-01 img_1997-01         normal_img_2119-01